Varis nedir?

Varis Nedir?

Varis nedir?

Varis nedir?

Varis; bacaklarda bulunan toplardamarların çalışmaması dolayısıyla ortaya çıkan sağlık sorunudur. Varis nedir sorusuna rağmen varis çoğu zaman görsel olarak ortaya çıkan belirtileri ile fark edilir. Ancak çoğu varis hastası bu görsel sorunlardan çok ağrı kaşıntı ve kramplar ile varis olduğunu anlar. Varis, bacak toplardamarları içinde bulunan kapakçıkların tam olarak kapanmaması nedeniyle damar içindeki kanın kalbe doğru gidememesi sonucunda ortaya çıkar. Varis genellikle bacaklardaki damarların genişlemesi olarak bilinir. Ancak genişleme varis hastalığı değil varis hastalığının bir sonucudur. Çalışmayan kapakçıklar dolayısıyla toplardamarlar önce genişler ve bacaktaki kirli kanı kalbe taşıyamaz hale gelir. Bu durum bacakta kirli kanın birikerek kalmasına neden olur. Bu birikme daha sonra bacakta genişlemeye, şekil bozukluğuna renk bozukluğuna ve kılcal damarlarda yoğunlaşmaya neden olur. Oluşan bu sorunlar beraberinde ağrı ve kaşıntıyı da getirerek hasta için durumu çekilmez bir hale getirir.

Varis sadece estetik bir sorun değildir. Tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Varis kesin olarak tedavi edilebilir.

Varis nedir? sorunuza umarız cevap verebilmişizdir. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

2 Comments

  1. Hayri Kastan dedi ki:

    Varis hastası bir kişinin tedaviden sonra hastalığının tekrarlama ihtimali var mıdır? daha sonra tekrarlar ise ne yapılır.

    • turkguler dedi ki:

      Kliniğimizde uyguladığımız varis tedavisi yöntemlerinde tedavinin uygulandığı damarlarda varisin tekrarlaması mümkün değildir. Ancak insan fizyolojisi gereği başka yerlerdeki damarlarda varis oluşmasının önlenmesi mümkün değildir. Yeni varislerin oluşması halinde aynı şekilde yeni varislere tedavi yapılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir