Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi

Varis tedavisinde kullanılan ilacın köpürtülmeden kullanılmasına sıvı skleroterapi ya da iğne tedavisi de denilmektedir.

Varis hastalığının ileri evrelerinde bozulan ve varisleşen damarların yeniden eski hine getirilmesi mümkün değildir. Bu damarların kanı kalbe taşımak yerine bacağın aşağılarına doğru kaçırmasından dolayı artık bu damarların faydasından söz edilemez. Çünkü sağlıklı damarların yukarıya çıkarmayı başardığı kirli kanı dahi bacağın aşağı kısımlarına kaçırmaktadır. Böyle bir durumda varisli bu damarların skleroterapi gibi yöntemlerle kapatılmasından başka bir çözüm yolu yoktur.

Skleroterapi ile de varisli damarlar kapatılır.

Böylece kirli kanı kalbe taşıyan damarların çalışması sağlanmış olur. Bunun yanı sıra kılcal varisler dolayısıyla cilt yüzeyindeki çirkin görüntü de damarlar kapandığında kaybolur. Skleroterapi sırasında aterosklerol isimli bir ilaç kullanılır. Bu ilacın verildiği damarın iç çeperini tahrip edici etkisi vardır. Skleroterapi sırasında kullanılan ilaç dolayısıyla tahrip olan damarın iç çeperi içine doğru yapışarak kapanır. Böylece cilt yüzeyinde görünen kılcal damar tedavi edilmiş ya da yok edilmiş olur. Skleroterapi ile varis tedavisine Kılcal damar tedavisi de denilmektedir.

Varis hastalığının tedavisinde başvurulan tedavi yöntemlerinden biri olan skleroterapi çoğu zaman çok kalın varisli damarların lazerle varis tedavisi ile kapatılmasından sonra başvurulan bir tedavi yöntemidir. Aslında en kalın varisli damarlar kapandığında daha ince varislerde bir gerileme görülür ancak tamamen yok olmaz. Kalan ince kılcal varislerin de skleroterapi ile kapatılması sağlanır. Kılcal varislerin dışındaki nispeten kalın damarlara ise köpük tedavisi uygulanır. Köpük tedavisinde kullanılan köpük de skleroterapi de kullanılan ilacın özel işlemden geçirilerek köpürtülmesi yöntemiyle yapılır.

Skleroterapi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

2 Comments

  1. tahir zahireci dedi ki:

    sağ bacağımdan 8 sene önce varis ameliyatı olmuştum. sağ bacağım şu an iyi olmasına rağmen ayak bileklerimde kılcal damarlar çok fazla. sık sık kaşıntı da oluyor. Acaba tedavimi tam yapılmamış olabilir mi? nasıl anlayabilirim. bu arada cizre de yaşıyorum gelsem hemen kontrol yapabilirmisiniz.

    • turkguler dedi ki:

      Öncelikle bacağınızda uygulanan varis tedavisinin hangi damarlara uygulandığı konusunda yeterli bilgi vermemişsiniz. Bu nedenle bize telefon ile ulaşmanızı rica ederiz. Şehirdışından gelen hastalara gün içinde mutlaka randevu verilmektedir. Ancak Cizre den gelmeden önce telefon ile randevu almanız halinde hem muayenezi yaparız hem de gerekir ise varis tedavisi de yapabiliriz. İyi günler dileriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir