Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi

Köpük Tedavisi

Varis tedavisinin önemli aşamalarından biri de köpük tedavisi dir.

Köpük tedavisi kimi zaman tek başına varis tedavisi için kullanılan bir yöntem olsa da kimi zaman buharla varis tedavisi veya lazerle varis tedavisi sonrasında tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Lazerle ve buharla varis tedavisi bacağın kasları içinde bulunan ve cilt yüzeyinden görülemeyen büyük ana toplardamarlardan safen toplardamara uygulanır. Bu damar çapındaki genişleme ve kapakçıklarındaki yetmezlik halinde bacakta kirli kan kalbe gidemeyerek göllenmekte ve daha uçlarda bulunan kılcal damarlarda çatlamalara yol açmaktadır. Bu aşamada kılcal damarlarda oluşan bu varislerin doğrudan tedavi edilmesi başka kılcal varislerin ortaya çıkmasını önlemeyecektir. Bu nedenle ana toplardamar safen toplardamardaki yetmezlik hali var ise öncelikle yetmezlik olan safen toplardamardaki varisin buharla varis tedavisi ya da lazerle varis tedavisi yöntemlerinden biriyle tedavi edilmesi gerekir. Daha sonra köpük tedavisi uygulanarak tedavi tamamlanır.

Lazerle varis tedavisi veya buharla varis tedavisi sonrasında kılcal varis tedavisi için köpük tedavisi uygulanır.

Kılcal varis tedavisi için kimi zaman da skleroterapi uygulanır. Hangi tedavinin uygulanacağına Girişimsel Radyoloji Uzmanı Renkli Doppler Ultrason eşliğinde yaptığı muayene sırasında karar verir.

Köpük tedavisi’nde de skleroterapi de kullanılan ilaç ateroskleroldür ve kliniğimizde mevcuttur.

2 Comments

  1. Cahit dedi ki:

    Varis hastalığında hiç ağrı olmadığı oluyormuş. Benim bacaklarımda şişme var varis olabilir miyim.

    • turkguler dedi ki:

      Varis hastalarının küçük bir bölümünde ileri seviyedeki varis rahatsızlığına rağmen ağrı olmayabilmektedir. Ancak bacaktaki her şişme hali varis anlamına gelmez. Bu nedenle varis muayenesi olmanızı ve renkli doppler ultrason ile bacak toplardamar sisteminizin sağlık durumunun bir radyoloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle bize başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir