Bitkisel Varis Tedavisi İşe Yarar mı?

VARİSE İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

bitkisel varis tedavisi

Bitkisel varis tedavisi

Varise iyi gelen bitkiler, varisin tedavisi anlamına gelmez. Varis, toplardamarların genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ve çeşitli boyutlarda kişilerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın, ilerleyen sorunlara neden olmaması için kontrol edilmesi gerekebilir. Özellikle, büyük boyutlarda varisleri olanlar, bu hastalığın sağlık açısından tehdit oluşturmaması için muayene olabilirler. Bazıları için ise varis, pek rahatsız etmeyen etkileriyle görülen bir rahatsızlık türüdür. Varislerin toplardamarlardaki kapakçıkların doğru çalışmamasından dolayı ortaya çıktığını biliyoruz. Ayak bileklerinde, diz arkalarında ve baldırlarda varislere rastlamak mümkündür. Varis, sadece görüntü açısından değil, sağlık açısından da dikkate alınmalıdır.

Varis tedavisi, artık sadece ameliyatla yapılmamaktadır. Yeni yöntemler sayesinde varisin lazerle, buharla, köpük veya skleroterapi gibi yöntemlerle tedavi edilebildiğini biliyoruz. Bu yöntemler, hasta ve uygulayıcı açısından çok pratiktir. Ameliyat gibi uzun süreler ayırmadan tedavi imkanı mümkündür. Kılcal varislerde, büyük ve orta varislerde ameliyatsız çözümlerin var olması nedeniyle, hastalar varis tedavisi görmeye daha sıcak bakmaya başlamıştır. Çok gerekli görüldüğü durumlarda, uzmanlar tarafından varis ameliyatı uygulanabilir.

Varise İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Varis tedavisi ile birlikte, bazı gıdaların tüketilmesi ile ilgili doktorunuzdan öneri alabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığı ile ilgili gıdalar varis şikayetlerini bir nebze düşürebilir. Egzersiz yapmayı ve yürüyüşü yaşamının bir parçası haline getirmeyi de unutmamalısınız. Ağır varis ağrıları akşam saatlerinde artış gösterir. Ayakları, yastık gibi bir destek ile hafif yukarıda tutmak, soğuk suyla bacakları ve ayakları yıkamak ve varis çorabı kullanmak bu şikayetleri azaltabilir.

Soğan – Enfeksiyona ve vücut direncine katkısı olan bir gıdadır. Çiğ olarak tüketilmesi yararlı olabilir. Tansiyon, şeker şikayetleri olanların aşırıya kaçmadan tüketmesi gerekir.

Sarımsak – Soğan gibi, sarımsağın da çiğ tüketimi bedenimizdeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Güçlü bir antioksidandır. Damar sertliği sorunlarına karşı etkilidir. Aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir.

Kiraz – Mevsiminde tüketilen kiraz, kalp ve damar sağlığına karşı etkilidir.

Sarı kantaron – Yağı ve kremleri cildin iyileşmesinde etkilidir. Uzman kontrolünde kullanılması gerekir.

Elma sirkesi – Doğal elma sirkesini bacağımızı saracağımız beze bir miktar döktükten sonra, bir süre damarlı bölgede tutarız. Daha sonra bacaklarımızı soğuk suyla temizleyebiliriz.

Varis bitkisel yöntemlerle tedavi edilemez lütfen doktorunuzla iletişime geçiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir